100

EKİBİMİZ

MÜJEN AĞAOĞLU
TED Ankara Koleji ve Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümününden mezun olduktan sonra Londra Schiller Üniversitesi’nden Uluslararası Otel İşletmeciliği dalında master derecesini almıştır. Hyatt Regency İstanbul’da Ön Büro, Ziyafet Satış ve İnsan Kaynakları departmanlarında görev almış olup, İnsan Kaynakları Müdür Yardımcılığı ve Eğitim Müdürlüğü yapmıştır. 2005 yılından bu yana yurt içinde ve yurt dışında otellere, restoranlara ve hizmet sektöründeki firmalara özel eğitimler vermekte, İnsan Kaynakları süreç yönetimlerini yürütmekte, süreç danışmanlığı yapmaktadır.

CANSEL ÖZDOĞAN
Cansel Özdoğan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İthalat-İhracat bölümünden mezun olmadan önce Star Digital’de İnsan Kaynakları departmanında kariyer hayatına başlamıştır. 2004 yılından sonra Barcelo Eresin Topkapı Hotel’de İnsan Kaynakları Uzmanı, Ramada Plaza’da İnsan Kaynakları Müdür Yardımcısı ve sonrasında The Sofa Hotel’de İnsan Kaynakları Yetkilisi olarak çalışmış ve otel içi eğitim faaliyetlerinde bulunmuştur. 2010 yılından bu yana otellere, restoranlara ve hizmet sektöründeki firmalara eğitimler vermektedir.

SARUHAN VARDAR
Üniversite eğitimini Florida State College at Jacksonville, Hospitality Management bölümünde tamamlayan Vardar, eğitim hayatının son yılında Florida’da “Cafe Italia Pizza” restoranını açmıştır. 1999 yılında Sardunya Catering’de yönetici olarak çalışmaya başlamıştır. 2002 yılında kendi markası olan D’Barro Philly Cheese Steak’i İstanbul’da açmıştır. Sea Island 5 Star 5 Diamond Hotel’de Yiyecek İçecek Müdürü, Barbounia Mediterranean Restaurant’ta Müdür olarak görev yapmıştır. Kendisi Yiyecek ve İçecek Servis eğitimleri vermektedir.

ALPARSLAN SUKAN
1983 yılından beri sektörün içinde yer alan Alparslan Sukan A.B.D.’de “Otel ve Restoran Yönetimi” eğitimi almış olup, Habitat II City Summit Konferans Vadisi koordinatörlüğü, İstanbul’da gerçekleşen birçok konser ve konferansta catering ve danışmanlık hizmeti, çeşitli restoranların kuruluş danışmanlığı ve işletmesini yapmış, 1989’dan bugüne American Hotel & Lodging Association’ın Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Swissotel Eğitim Okulu ve Özyeğin Üniversitesi’ndeki programlarında yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak hizmet vermiştir. Özel tatların kurucusu ve sahibidir. American Hospitality Academy’nin Türkiye’deki uzantısı olan Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi’nde ders vermektedir. Ayrıca Hotrain Otel ve Restoran Eğitimleri ile kurumsal firmalara Gelir ve Menü Yönetimi başta olmak üzere eğitimler vermektedir.

GÜRKAN AZİZ YELKENCİ
Lisans eğitimini Adnan Menderes Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği alanında tamamlamıştır. Durusu Park Hotel ve Lale Sarayı Restaurant’ta Restoran Müdürü olarak çalışmıştır. Daha sonra sırasıyla Legend Hotels Metro Group’ta Yiyecek İçecek Servis Müdürü, Emirates Palace Abu Dhabi Hakkasan Restaurant’ta Şef Garson, JW Marriot’ta Restoran, Bar ve Oda Servisinden Sorumlu Müdür, TAV Airports’da Yiyecek İçecek Müdür Yardımcısı, D.ream (Doğuş Restaurant Entertainment and Management) bünyesinde yer alan Vogue Restaurant’ta Müdür pozisyonlarında çalışmıştır. Kasım 2015 yılında Mövenpick Hotels & Resorts’da Yiyecek İçecek Müdürlüğü pozisyonunda kariyerine devam etmektedir. Ayrıca kendi dalında eğitimler vermektedir.

ÖZLEM DEMİR
Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun olmuştur. Uzun yıllar farklı sektörlerde Muhasebe ve Finans alanında çalıştıktan sonra 2011 yılında Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi’nde muhasebe ve finans işlerinden sorumlu olarak çalışırken yiyecek içecek sektörünü daha iyi tanımak adına USLA’da pastacılık ve ekmekçilik konusunda eğitim görmüş ve AHA Türkiye’den Profesyonel Pasta ve Ekmekçilik sertifikasını almıştır. Kendisi USLA tarafından verilen Yiyecek İçecek İşletmeciliği sertifika programı kapsamında Temel Finans, Nakit Akışı ve Alacak Yönetimi eğitimlerini vermiştir. Ayrıca Düzce Üniversitesi’nde Pedagojik Formasyon Eğitimi’ne devam etmektedir.

EMİN BAYNAZOĞLU
Lisans eğitimini Ankara Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği alanında, yüksek lisans eğitimini ise Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Yönetimi Anabilim dalı İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim bölümünde tamamlamıştır. Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Yönetimi anabilim dalı İşletme yönetimi bölümünde Doktora eğitimini tamamlayarak 2015 yılında “İşletme Yönetimi” alanında Doktor unvanını almıştır.
1992 yılı ile 2003 yılları arasında İstanbul, Ankara ve Antalya’da otelcilik ve seyahat acenteciliği alanında faaliyet gösteren farklı işletmelerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulunmuştur. 2003 yılı ile 2011 yılları arasında Ankara ve İstanbul’da faaliyet gösteren; aralarında farklı turizm meslek liseleri, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği ve Türk Hava Yolları eğitim akademisi de olan farklı kurumlarda eğitim koordinatörlüğü, müdür yardımcılığı, mesleki eğitmen ve oda temsilciliği görevlerinde bulunmuştur.
2011 – 2016 yılları arasında İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği programında program başkanı ve öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır. 2016 yılı Nisan ayında Trakya Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent kadrosuna atanmıştır. Dr. Baynazoğlu, Türk ve yabancı öğrenci ve sektör çalışanlarına Türkiye’de ve yurtdışında üniversite ve diğer eğitim kurumları aracılığıyla, İngilizce dilinde Turizm ve Otel İşletmeciliği konusunda dersler vermeye devam etmektedir.

SEVDA SAMANCI ESİRGEMEZ
Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesinde tamamlamış olup, Internlüğünü Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalında yapmıştır. Mezuniyeti sonrası eğitimine Amerika’da devam etmiş, Cornell Üniversitesi’nde, Food Precessors Institute ortaklığında verilmiş gıda güvenliği sistem kurulum programını tamamlamıştır.
Türkiye döndükten sonra, Lykia World Tatil Köyünde Gıda Kalite Güvence Sorumlusu ve Gıda Kalite Güvence Bölge Müdürü görevlerini sürdürmüştür. Eylül 2007 tarihinden itibaren Acıbadem Sağlık Grubu çatısı altında faaliyet gösteren Aplus Hastane Ve Otelcilik Hizmetleri bünyesinde çalışmaya başlamış olup, halen Kalite Koordinatörü olarak görev yapmaktadır.
Ayrıca 2007’den bu yana eş zamanlı olarak Hotrain’de Gıda Hijyeni ve Güvenliği, Kişisel Hijyen, Servis Hijyeni, Stewarding Hijyeni, Kalite Sistemleri ve Dokümantasyonu (ISO 22000, ISO 9001), Toplam Kalite Yönetimi, Misafir Memnuniyeti gibi konularda eğitimler ve danışmanlık vermektedir.

SUNA KABADAYI
Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Politika bölümünden mezun olan Suna Kabadayı; 2004’de Conselle Institute of Image Management, İmaj Yönetimi eğitim programı ve 2005’de Science and Art of Color’da Kişisel Renk Analizi programına katıldı ve aynı yıl kendi firması Sekizincirenk’i kurarak imaj danışmanlığı yapmaya başladı. 2012 yılında New York Üniversitesi Yönetici Koçluğu programına katılan Kabadayı, çalışmalarını imaj danışmanlığı ve imaj koçluğu olarak tekrar yapılandırdı.
1995-2004 arasında Ford Otosan, TBWA, Türk Henkel, Pernod Ricard (Allied Domecq) firmalarında global markaların pazarlama süreçlerinde yönetici olarak görev alan Kabadayı, imaj danışmanlığı kapsamında profesyonel imaj, serbest giyim, etkili sunum, sözlü ve sözsüz iletişim, uluslararası iş ve sosyal yaşam etiketi konularında eğitim, danışmanlık ve koçluk hizmeti vermektedir.
2005’ten bu yana telekomunikasyon, finans, medya, hızlı tüketim sektörlerinde uzun süreli projeler yürüten Kabadayı’nın birlikte çalıştığı firmalar arasında Akbank, Coca-Cola, Türk Telekom, Türk Hava Yolları, TTNET, NTV, CNBC-E, NTV Spor, Star TV, Global Bilgi-Turkcell, Türk Ekonomi Bankası, Mercedes, Koç Holding, Hugo Boss, Nobel, Samsung, Şekerbank, Ziraat Bankası, Sandoz, UBS, Sanovel, Le Meridien, vb lider markalar yer almaktadır.
İlk kitabı “İmajınızı Nasıl Alırsınız: İçten dışa Kişisel İmaj Yönetimi” Şubat 2011’de yayınlanan Kabadayı, ikinci kitabının yayına hazırlık çalışmalarını sürdürmektedir. Kabadayı’nın çeşitli yayın organlarında yazıları yayınlanmakta, ekonomi ve ulusal televizyon kanallarında konuk konuşmacı olarak katıldığı düzenli programlar bulunmaktadır.2006’da Uluslararası İmaj Danışmanları Derneği (AICI, Association of Image Consultants International) sertifikalı üyesi olan Kabadayı, 2011’den bu yana derneğin Türkiye Global Elçilik görevini de sürdürmektedir.

GÖZDE ARIKAN SARIER
Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik fakültesinden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Yönetimi Sertifika Programını bitirmiştir. Çalışma hayatına GateGourmet’te Yönetim Stajyeri olarak başlamış olup, Kalite Güvence Koordinatörlüğü ve Yönetim Temsilcisi, Planlama Koordinatörlüğü ve Planlama Müdürlüğü yapmıştır. Daha sonra Turkish Do & CO’da Planlama ve Performans Kontrol Müdürlüğü, APlus’ta Genel Müdür Yardımcılığı, İstanbul Culinary Enstitüsü’nde Restoran Yönetimi Programı kapsamında Eğitmenlik ve daha sonra aynı enstitünün Genel Müdür Yardımcılığı pozisyonlarında görev almıştır.

DUYGU EKŞİOĞLU BESNİLİ
İstanbul Üniversitesi Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği’nde okurken, dönem stajları ile birlikte 1991 yılında Hilton Oteller zincirinde çalışmaya başlamıştır. İki buçuk sene Yiyecek ve İçecek departmanında görev yaptıktan sonra, Kat Hizmetleri departmanına geçiş yapmıştır. Yaklaşık dokuz sene Hilton Otelleri zincirinde çalıştıktan sonra Crowne Plaza & Holiday Inn otellerinde Kat Hizmetleri Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmiştir. Hilton zincirine Kat Hizmetleri Müdürü olarak geri dönen Ekşioğlu Besnili, zincire bağlı otellerin açılışlarında çalışmıştır. Kendisi aynı zamanda çeşitli kurumlar ve devlet idarelerinde eğitimler vermiştir.

DOĞAN BAHÇİVAN
Swissotel ve Marmara Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği Yiyecek-İçecek ve Operasyona yönelik eğitim programlarını bitirdikten sonra meslek hayatını Swissotel ve Divan Grubu’nda yönetici olarak sürdürdü. Kendisi USLA’da Gelir ve Menü Yönetimi, Yiyecek – İçecek Operasyonel Servis Eğitimi, Yiyecek ve İçecek Yöneticiliği gibi konularda eğitimler verirken aynı zamanda akademinin Yiyecek İçecek Operasyonunu yönetmiştir. Yiyecek ve İçecek süreç yönetimi konusunda eğitimler vermekte ve danışmanlık yapmaktadır.

AŞKIM DİLEK ENGİN
Aşkım Dilek Engin, Marmara Üniversitesi Turizm Otel Yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra Kent Hotel’de Resepsiyonist olarak çalışmaya başlamıştır. 1996-2008 yılları arasında Hyatt Regency Hotel’de Santralist olarak başlamış olduğu görevinden Santral Şefliği ve sonrasında İletişim Merkezi Şefliği pozisyonlarına terfi etmiştir. Daha sonra Four Seasons Hotel’de İletişim Müdürü, Shangri-la Bosphorus Hotel’de Servis Merkezi Müdürü pozisyonlarında görev almıştır.

İSKENDER ANIL
New York State Nassau College Turizm ve bölümünü bitirmiştir. Çalışma hayatına İstanbul Çınar Otel’de başlayan İskender Anıl, İstanbul Ramada Otel, Amerika’da Carnival Cruise Line, Ramada Otel Mersin’de Yiyecek ve İçecek departmanlarında farklı pozisyonlarda görev almıştır. 1993 yılı itibariyle sırasıyla Rennaissance Hotel İstanbul’da Restoran Müdürü, Çırağan Palace Kempinski’de Banket Müdürü, Amerika Georgia’da Marriott Hotel Riverfront’ta Kongre ve Banket Müdürü, New York Marriott Hotel Melville’de Yiyecek ve İçecek Direktörü, İstanbul Hilton’da Yiyecek ve İçecek Operasyon Müdürü, Hilton Kayseri’de otel açılışında bulunup ve Yiyecek ve İçecek departmanından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır.
2004 yılında Magic Life Türkiye Yiyecek ve İçecek Operasyon Müdürü, sonrasında One Resort World Hotel Genel Müdürü olarak görev almıştır. 2007 yılı itibariyle Aegean Dream Resort Bodrum otelinde Genel Müdürlük görevini üstlenen Anıl, aynı grubun hem yatırımını hem de işletmeciliğini yaptığı Holiday Inn İstanbul Airport North Oteli’nin açılışını genel müdür olarak gerçekleştirmiştir. Magic Life Sarıgerme’ye Genel Müdür olarak atandıktan sonra Iberotel Türkiye ve Puravida Resort Seno’nun Operasyon Direktörü, Şişli Turizm Yatırımları ve Inter Continental Hotel’lerinde Genel Müdür’ü olarak kariyerine devam etmiştir.

ALPER YÜCEER
Otel ve Restoran İşletmeciliği ve Uluslararası İşletme alanlarında Fransa ve Birleşik Devletler’de eğitim alan Alper Yüceer, kendi aile restoranında farklı departmanlarda çalışmıştır.
1997 yılında Türkiye’nin ilk bistrosunun açılışının ardından, kariyerine Bodrum Maki Hotel’de “Yiyecek&İçecek Danışmanı ve Genel Müdür”, The Marmara Bodrum’da “Yiyecek&İçecek Müdürü”, Türkiye’nin ilk HIP oteli olan Bentley Hotel İstanbul’da “Otel Müdürü” ve de Flamm Restaurant’ın kurucu ortağı ve Genel Müdürü olarak kariyerine devam etmiştir.
Danışmanlık şirketiyle, 2005’den günümüze restoranlar, oteller ve perakende konseptleri de dahil, 30’dan fazla projenin yapılmasında görev almıştır.
2011-2013 yıllarında uluslararası “Le Pain Quotidien” markasının “İş Birim Müdürü” olarak çalışmış ve İstanbul’da birçok mağaza açmış ve bunların faaliyetlerini başarıyla sürdürmüştür.
Aynı zamanda 2012 yılından beri Londra merkezli perakende tasarım şirketi Portland Design Associates’in yerel ortağıdır.
Başarıları: Maki, 2002 yılında en iyi otel ve 2003 yılında en iyi beach ödülünü kazanmıştır, The Marmara Bodrum, 2004 yılında Dünya’nın en iyi 24. Butik oteli seçilmiştir; 2005 yılında Flamm ilçedeki en iyi restoran seçilmiştir, Le Pain Quotidien Türkiye ise dünyadaki 25 bölge arasında 2011 ve 2012 yıllarında karşılaştırılabilir mağaza satışlarında birinci sırada yer almıştır.